Jak wybrać materac?

Jak wybrać materac?

Jaki materac wybrać? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób podczas aranżacji swojej sypialni. Okazuje się, że wybór odpowiedniego materaca do spania wcale nie jest taki prosty. Szeroki wybór materacy, a także ich rodzajów może sprawić, że poświęcimy dużo czasu na znalezienie tego idealnego. Od czego zatem należy zacząć?

 

 

 Z tego artykułu dowiesz się:
1. Jaki wybrać materac?
2. Jakie są rodzaje materacy?
3. Jak dobrać twardość materaca?

Wybór odpowiedniego materaca powinien zależeć od indywidualnych preferencji. Materac do spania musi być przede wszystkim wygodny, dopasowany do kształtu ciała i dobrej jakości. Należy przy tym zapoznać się z charakterystyką stref twardości, a także rodzajami materacy. Zbyt miękki materac może doprowadzić do problemów z kręgosłupem, natomiast zbyt twardy będzie utrudniał zasypianie. Istotne jest również dopasowanie materaca do masy ciała. Przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego materaca warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Jaki materac wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy powinien dobrać materac do swoich potrzeb. Niektórzy będą zachwyceni śpiąc na miękkim materacu, inni zaś odpoczną dopiero na najtwardszym. Istotne jest również wybranie takiego materaca, który dopasuje się do kształtu ciała, a jednocześnie będzie dobrej jakości. Materaca nie wymieniamy przecież zbyt często, dlatego idealny produkt powinien spełniać wszystkie normy, aby posłużył nam przez wiele lat.

Jaki materac do łóżka?

Podstawową zasadą, którą należy się kierować podczas wyboru materaca jest rozmiar łóżka. Zbyt mały materac spowoduje powstanie szczelin, które automatycznie zmniejszą przestrzeń do spania. W praktyce jednak producenci materacy oferują produkty w standardowych rozmiarach, np. 160x200cm lub 90x200cm. W dalszej kolejności można określić czy materac ma być jedno czy dwuosobowy. Niektórzy decydują się na dwa mniejsze materace na duże łóżko, dzięki czemu bez problemu mogą dopasować jego twardość do poszczególnych użytkowników.

Najlepszy materac do spania wcale nie musi być drogi. Wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością, dlatego przy wyborze materaca warto kierować się konkretnymi parametrami – nie zaś samym wyglądem materaca. Wiele osób materace do spania kupuje za pośrednictwem sklepów internetowych i w ten sposób oszczędza. Materac kupiony w sklepie online niczym nie różni się od tego, który można dostać w sklepie stacjonarnym.

Jaki materac do spania?

Dla każdego stwierdzenie „najlepszy materac” będzie oznaczał coś zupełnie innego. Dlatego nie ma sensu kupować materaca z polecenia, czy po prostu dlatego, że ładnie wygląda. Nie ukrywamy jednak jak istotną rolę przy wyborze materaca odgrywa pozycja snu, w której zasypiamy, budzimy się i przyjmujemy w nocy. Biorąc pod uwagę te upodobania, warto zwrócić uwagę na wizualizacje, które zamieszcza sprzedawca w karcie produktu.

Jaki materac do spania?

Z racji tego, że w nocy jesteśmy w ciągłym ruchu, zmieniamy ułożenie każdej części ciała, materac musi być wystarczająco plastyczny, aby dopasować się do każdej pozycji. Za każdym razem kręgosłup powinien znajdować się w naturalnej pozycji. Śpiąc najczęściej na boku lepiej zdecydować się na materac miękki do średnio twardego. Analogicznie spędzając noc w większości na plecach, warto zainwestować w twardy materac, aby kręgosłup nie wyginał się w nienaturalnej pozycji. Najtrudniejszy wybór będą miały osoby uwielbiające spać na brzuchu – zbyt miękki będzie niewłaściwy.

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi poniższymi wskazówkami, dzięki którym wybór najlepszego materaca będzie znacznie lepszy.

Jak dobrać materac?

Materac do spania wybieramy przede wszystkim zwracając uwagę na własne potrzeby. Konieczne jest dopasowanie jego długości i szerokości do ramy łóżka, ale ważniejsze, aby sam materac był dłuższy minimum o 20 centymetrów od wzrostu użytkownika. Zapewnia to maksymalny komfort leżenia i można spać bez obaw, że stopy będą wystawały poza ramę łóżka. W dalszej kolejności konieczne jest wyznaczenie własnej strefy twardości materaca, która jest uzależniona przede wszystkim od masy ciała.

Strefy twardości to nic innego jak podział na fragmenty materaca, które pod wpływem nacisku dopasowują się do kształtu leżącego ciała. Teoretycznie wyróżnia się ich aż 7. W praktyce jednak wybiera się materac, dzięki któremu ciało nie zapada się w żadnym miejscu, a kręgosłup układa się w naturalnej pozycji S.

Wyróżniamy strefy: głowy, barków, lędźwi, miednicy, ud, łydek oraz stóp.

Jakie są rodzaje materacy?

Rodzaj materaca to pojęcie, które najczęściej pojawia się w opisach poszczególnych produktów. Nic w tym dziwnego, ponieważ to, jaki materac wybierzemy będzie przekładało się na jego strefowość lub brak, a także komfort snu osoby, trwałość oraz jakość wykonania. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje materacy i wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom użytkowników.

Wyróżniamy:

Materace piankowe – najtańsza opcja

Piankowe materace wyróżniają się tym, że w całości są wykonane z pianki. Takie wkłady posiadają materace termoelastyczne oraz wysokoelastyczne, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i spokojnie można z nich korzystać przez wiele lat. Materace termoelastyczne oraz wysokoelastyczne nie odznaczają się pod wpływem ciężkości ciała, a z racji tego, że w całości są wypełnione pianką, nie stają się siedliskiem dla pleśni i drobnoustrojów. Dodatkową zaletą materacy piankowych jest fakt, że na tyle elastyczne, że dostosowują się do ciała osoby, która na nich leży. Jednakże do tej kategorii zaliczane są również niskiej jakości materace piankowe, które mogą powodować ból kręgosłupa. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać materac termoelastyczny, wysokoelastyczny lub lateksowy.

Materac kieszeniowy – alternatywa dla zwykłego materaca

Materace kieszeniowe to w głównej mierze materac sprężynowy. Charakteryzuje się jednak tym, że każda sprężyna znajduje się w oddzielnej osłonce, dzięki czemu pracują one indywidualnie, dopasowując się do kształtu ciała osoby leżącej na materacu. Takie rozwiązanie, w porównaniu do zwykłych materacy sprężynowych, jest niezwykle bezpieczne dla zdrowia kręgosłupa. Jednocześnie materace kieszeniowe są znacznie lepszej trwałości, dzięki temu służą dłużej niż przeciętny materac.

Materac lateksowy – dla kogo ten rodzaj materaca?

Wbrew pozorom materace lateksowe wyróżniają się wysoką sprężystością. W ogólnej charakterystyce zalicza się je do materacy twardych, dlatego skierowane są raczej do osób ważących około 80kg. Doskonale sprawdzą się jednak dla dzieci oraz osób zmagających się z problemami układu kostnego.

Materac lateksowy – dla kogo ten rodzaj materaca?

Materace lateksowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała ze względu na wiele punktów podparcia. W tej kategorii są zacznie lepsze niż tradycyjne materace sprężynowe oraz kieszeniowe. Z racji tego, że materac jest wykonany z wysokiej jakości lateksu, zapobiega powstawaniu patogenów. Dzięki właściwościom hipoalergicznym bez obaw mogą spać na nim osoby uczulone na kurz oraz pyłki. Jest też łatwy w utrzymaniu czystości. Materac lateksowy nie jest natomiast zalecany osobom uczulonym na lateks.

Zatem jaki wybrać materac?

Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy?

Wybór odpowiedniego materaca opiera się głównie na różnicy pomiędzy materacami sprężynowymi (w tym tradycyjnymi oraz kieszeniowymi) oraz piankowymi. Każdy z nich ma to samo przeznaczenie. W zależności od tego, czego oczekujemy od materaca, taki rodzaj będzie dla nas odpowiedni.

Materace piankowe, zwłaszcza wysokoelastyczne, termoelastyczne i lateksowe są dedykowane osobom zmagającymi się z problemami układu kostnego (w tym kręgosłupa). Z racji tego, że są odporne na wgniecenia, a także idealnie dopasowują się do kształtu ciała każdej osoby, wypoczynek na tego typu materacu jest jednym z najbardziej komfortowych. Dzięki właściwościom elastycznym eliminuje nacisk na poszczególne części ciała, znacznie zmniejszając ból. Wybór materaca piankowego jest uzależniony od jego elastyczności, ale z pewnością sprawdzi się on w każdej sypialni, jak i łóżeczku dziecięcym. Dodatkową zaletą materacy piankowych jest fakt, że doskonale odprowadzają wilgoć i parę wodną, zapobiegając rozwojowi pleśni i roztoczy. Jednocześnie są znacznie tańsze niż materace sprężynowe.

Materace kieszeniowe są polecane osobom, które są przyzwyczajone do spania na sprężynach i odczuwają maksymalny komfort podczas snu. Materace sprężynowe mają 7 stref twardości, dzięki temu odpowiednio dobrana twardość jest bezpieczna dla kręgosłupa, bioder i karku. Na materacach sprężynowych bez problemu można spać w każdej pozycji bez obaw, że rano obudzimy się z bólem pleców. Materace kieszeniowe dopasowane są do anatomicznych krzywizn kręgosłupa, dlatego też poleca się je osobom z wyrodnieniami kości.

Twardość materaca H3 – co to znaczy?

Wiele osób zastanawia się nad symbolami określającymi twardość materaca. H1, H2, H3 i H4 to w skrócie stopień twardości materaca określana przez producentów.

Twardość materaca H3 oznacza materac o średniej twardości, który jest skierowany dla osób o masie ciała od 80kg do 100kg. Jednakże ze względu na specyfikację mogą na nim spać spokojnie osoby lżejsze. Warto jednak pamiętać, że osoby o wadze około 50kg mogą czuć dyskomfort.

Materace średnio twarde H3 są jednak najbardziej uniwersalne, dlatego bardzo często decydują się na nie pary, które nie czują potrzeby zakupu dwóch mniejszych. W tej kategorii można wybierać spośród materacy kieszeniowych oraz materacy piankowych lateksowych.

Jak dobrać twardość materaca?

Twardość materaca dobiera się na podstawie takich kryteriów jak wzrost, waga oraz budowa ciała osoby, która będzie na nim spała. W przypadku pary może być to bardziej skomplikowane, ale zawsze można postawić na dwa, mniejsze materace.

Jak dobrać twardość materaca?

Na początek warto sugerować się podstawową klasyfikacją, pamiętając, że wewnętrze one również dzielą się na miękkie i twarde:

 1. Materace miękkie to w większości przypadków materace piankowe.
 2. Do materacy średnich zaliczamy przede wszystkim materace sprężynowe (kieszeniowe).
 3. Najtwardsze materace to materace lateksowe.

Na podstawie tych danych można wyciągnąć wniosek, że najbezpieczniejsze są materace o średniej twardości 4-7, gdzie 10 uważamy za najtwardsze.

Waga ciała a twardość materaca

Decydując się na kupno materaca, warto wiedzieć, że producenci zakładają średnią masę ciała Klienta na 80kg. To właśnie pod te dane są zaprojektowana jest większość dostępnych na rynku materacy i w oparciu o tę wiedzę należy dokonać wyboru idealnego produktu. W praktyce im lżejsza osoba, tym bardziej miękki materac należy kupić. Najbezpieczniejsze są zatem materace o charakterystyce twardości H3, czyli średnio twarde. W ten sposób mamy pewność, że dla większości Klientów materac będzie idealnie dopasowany.

Pozycja ciała w twardość materaca

Twardość materaca można również określić na podstawie pozycji ciała, którą najczęściej przyjmujemy w nocy. Jeśli zauważyliśmy, że najczęściej śpimy na boku, należy wybrać materac miękki do średniego. W ten sposób kręgosłup otrzyma dodatkowe wsparcie, pozostając w naturalnej pozycji. Jeśli wolimy spać na plecach, należy wybrać twardszy materac, aby ciało się nie zapadało, a kręgosłup nie układał w kształt kołyski. Natomiast osoby śpiące na brzuchu nie mają wyjścia – materac powinien być średni w kierunki do twardego, ponieważ ciało w tej pozycji potrzebuje maksymalnego podparcia. Materac w dwóch ostatnich przypadkach powinien być na tyle twardy, aby utrzymać posturę, nie powodując problemów z plecami.

Jaki wybrać materac – o czym należy pamiętać?

Kupując swój pierwszy właściwym materac do spania warto kierować się wszystkimi powyższymi wskazówkami. W ten sposób codzienny odpoczynek będzie komfortowy i zapewni maksymalne bezpieczeństwo każdemu, kto będzie z niego korzystał.

Można również wybrać i kupić materac za pośrednictwem sklepu internetowego. Nie tylko produkt będzie znacznie tańszy od tego w sklepie stacjonarnym, ale znając podstawowe kryteria wyboru istnieje ogromna szansa, że materac będzie odpowiednio dobrany już za pierwszym razem. W razie braku komfortu – zawsze można go odesłać.

Komentarze do wpisu (0)

  • MEB24.PL
  • Internetowy sklep meblowy Meb24.pl
   Nasze meble trafią w Twój gust!

  • Telefon: 71 727 6000
  • E-mail: [email protected]

  • Infolinia jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17 (soboty 9 do 13). Prosimy o nie wysyłanie wiadomości SMS na numer infolinii gdyż mogą one nie zostać odczytane.

  • Zapisz się do newslettera
Menu Szukaj Filtry więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium