Jaki stół do jadalni wybrać?

0
Jaki stół do jadalni wybrać?

Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół bywa najważniejszym miejscem w domu. To tutaj spotykają się domownicy, by porozmawiać o ważnych i błahych sprawach. Istotną sprawą jest, więc jego kształt i wielkość. Jaki stół do jadalni wybrać, aby służył przez długie lata i właściwie spełniał swoje funkcje?

 

Jaki kształt powinien mieć stół do jadalni?

 

Pierwszym dylematem, jaki pojawia się podczas próby kupienia stołu do jadalni, jest kształt, który należy wybrać. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy.

Taki stół to dobre rozwiązanie, gdy jadalnia jest niewielka. Mogą przy nim usiąść cztery osoby, jednak wymaga odpowiedniego rozkładu pomieszczenia.

Jeśli kształt jadalni nie pozwala na postawienie kwadratowego stołu, a będą z niego korzystać cztery osoby - warto rozważyć zakup prostokątnego stołu, który będzie dosunięty do ściany. Ale prostokątny stół może być także większy i stać niezależnie, w centralnym punkcie pomieszczenia - wówczas może z niego korzystać znacznie większa rodzina.

Stół okrągły to ciekawa alternatywa, która sprawdzi się w większości pomieszczeń. Dostępne są, bowiem różne rozmiary takich stołów - od niewielkich, czteroosobowych - po znacznie większe modele. Zaletą takiego stołu jest także to, że wszystkie miejsca są przy nim równie ważne. Nie nadaje się natomiast do postawienia w kącie - znacznie lepiej prezentuje się w centralnym punkcie jadalni.

stół do jadalni 

 

Drewniany, szklany czy metalowy? Jaki stół o jadalni wybrać?

 

Wybór stołu do jadalni nie ogranicza się do decyzji, jakiego ma być kształtu. Ważne jest także, z jakiego materiału zostanie wykonany. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny aspekt.

 • Drewno

Stół wykonany z drewna jest najbardziej oczywistym wyborem. Materiał ten, poddany obróbce, pozwala uzyskać mebel w niemal każdym pożądanym stylu. Ponadto blat można po jakimś czasie zeszlifować i pomalować na nowo - dzięki temu zawsze będzie dobrze wyglądał. Dzięki temu zabiegowi łatwo także zmienić jego kolor - ta możliwość przyda się, jeśli kolorystyka wnętrza ulegnie znaczącej zmianie. Jeśli jednak wykonany jest z miękkiego drewna, na przykład sosnowego - nie będzie odporny na zadrapania i zarysowania.

 • Kamień

Kamienne blaty są, co prawda bardzo wytrzymałe, jednak stół z takim wykończeniem będzie z pewnością bardzo ciężki i kosztowny. Ponadto ten materiał sprawdza się głównie w przypadku większych stołów - małe mogą sprawiać wrażenie zbyt masywnych.

 • Szkło

Dostępna jest szeroka gama stołów ze szklanym blatem. Takie rozwiązanie pasuje stylistycznie do nowoczesnych wnętrz, ważne jednak, aby blat wykonany był z grubego, hartowanego szkła. Niestety na takim stole będzie widać każde zabrudzenie - ale łatwo utrzymać go w czystości.

 • Laminat

Najczęściej wybierane są stoły z laminowanym blatem. Popularność zawdzięczają one odporności na wysokie temperatury, łatwości utrzymania czystości oraz stosunkowo niskiej cenie. Jednak trzeba pamiętać, że żywotność takiego stołu jest krótsza niż wszystkich innych możliwości. Zniszczonego nie da się w prosty sposób odnowić. Stoły z laminowanym blatem są natomiast bardzo lekkie, co także stanowi ich niewątpliwą zaletę.

 

Skąd wiadomo, jaki stół będzie najlepszy?

 

Wybierając stół do jadalni trzeba przede wszystkim zastanowić się, jakie są potrzeby domowników i ilu ich jest. Stół musi mieć odpowiedni rozmiar, aby mogli przy nim usiąść wszyscy - nawet, jeśli takie sytuacje zdarzają się rzadko. Powinien także pasować do wnętrza i zachęcać do wspólnego spędzania przy nim czasu - nie może więc być niewygodny. Dlatego ważne jest także, aby dobrać do niego właściwe krzesła.

Komentarze do wpisu (0)

  • MEB24.PL
  • Internetowy sklep meblowy Meb24.pl
   Nasze meble trafią w Twój gust!

  • Telefon: 71 727 6000
  • E-mail: sklep@meb24.pl

  • Infolinia jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17 (soboty do 13)

  • Zapisz się do newslettera
Menu Szukaj Filtry więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium